22.03.24 Alpaki
22 marca odbyło się w naszej szkole pierwsze wiosenne spotkanie z alpakami. Wszyscy długo czekaliśmy na ten wyjątkowy czas, by spędzić wspólne chwile na świeżym powietrzu. Chętnych do spacerów z alpakami nie brakowało!
W naszej szkole już od dwóch lat odbywają się cykliczne zajęcia z alpakoterapii. Z uwagi na to, że w Polsce alpaki są jeszcze dość rzadko spotykane, kontakt z nimi dostarcza wszystkim, zarówno dorosłym, jak i dzieciom, niezapomnianych przeżyć. Sympatyczne zwierzęta o łagodnym usposobieniu i wyjątkowo delikatnym runie wywołują uśmiech i pomagają się odprężyć.
Zajęcia z alpakami polegają na przebywaniu ze zwierzętami – przede wszystkim na: głaskaniu, karmieniu i spacerowaniu z nimi. Kontakt z alpakami powoduje uwalnianie endomorfin i obniżanie poziomu hormonów stresu (kortyzolu i noradrenaliny) i jest zalecany nie tylko dla osób z zaburzeniami rozwoju, ale także dla osób przeżywających stresy
i załamania nerwowe lub chorujących na depresję. Opiekowanie się zwierzęciem uczy odpowiedzialności, motywuje do działania w zakresie jego pielęgnacji i nadzoru oraz wyzwala spontaniczną aktywność.
