Z życia szkoły – rok szkolny 2017/2018

W niniejszej zakładce przedstawiamy Państwu wszystkie ważniejsze uroczystości i wydarzenia, które miały miejsce w naszej szkole lub były z nią związane w roku szkolnym 2017/2018. Wszystkie wydarzenia ustawiono według daty.

POWITANIE WIOSNY

21 marca to dzień, w którym topi się lub pali Marzannę. Jest to początek kalendarzowej wiosny. Cała sprawa Marzanny dawnych czasów sięga i niejeden kronikarz pisał o tym w księgach. Sądzimy, że Marzanna to symbol zimy, bogini zła i śmierci, co całą przyrodę: ziemię, rzeki i drzewa skuwa srogim lodem. Ludzie tęskniąc do ciepła, chcąc się słońcem cieszyć, przyjście wiosny jak mogli, pragnęli przyspieszyć. Więc gdy zima tajała, gdy spływały lody, srogą zimę- Marzannę wrzucali do wody. Stąd bierze swój początek panowie i panny piękny zwyczaj ludowy – Topienie Marzanny.

Dnia 21 marca 2019 r. uczniowie z klas I - III wzięli udział w tradycyjnym obrzędzie "pożegnania zimy - powitania wiosny". Powitanie wiosny to wyjątkowe wydarzenie, które zawsze wzbudza wśród dzieci sporo emocji. W tym roku, w barwnym korowodzie, na terenie przyszkolnym, każde dziecko niosło swoją kukiełkę Marzanny, którą wykonało w domu z pomocą rodziców. To była prawdziwa rewia mody panny Marzanny, której mógłby pozazdrościć nawet kreator mody. W towarzystwie śpiewającego nad polami skowronka, z piosenką na ustach i okrzykami żegnającymi zimę, spalono Marzannę na stosie, a powitano upragnioną i najpiękniejszą porę roku - Wiosnę. Dzieci powróciły do swoich sal z szerokim uśmiechem i nadzieją, że zagości u nas na dobre i zaczaruje świat świeżą, soczystą zielenią, barwnymi kwiatami i ptasimi koncertami.