ŚLADAMI ADAMA MICKIEWICZA

Dnia 25 października 2016 r. uczniowie klas I – III gimnazjum pojechali do Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie na lekcję muzealną oraz do Żerkowsko – Czeszewskiego Parku Krajobrazowego.
Czy wiesz, kim była niespełniona miłość Adama Mickiewicza? Jak wieszcz tłumaczył swój koszmarny charakter pisma? Jakie były skutki jego arachnofobii? Dlaczego nie lubił dzieci? Co robił podczas pobytu w Wielkopolsce? Kim były pierwowzory postaci z „Pana Tadeusza”?

Gimnazjaliści z Pigłowic już to wiedzą i każdemu mogą polecić wizytę w Śmiełowie!
Podczas lekcji muzealnej dowiedzieliśmy się dużo o życiu i twórczości naszego wybitnego romantyka. Korzystając z materiałów zgromadzonych w ekspozycji wypełniliśmy test, który sprawdził, jak wiele zapamiętaliśmy. Wypadliśmy świetnie, za co zebraliśmy pochwały od naszej pani przewodnik. Następnie zwiedziliśmy cały pałac, podziwiając piękne, klasycystyczne wnętrza i słuchając opowieści o życiu właścicieli Śmiełowa.

W autobusie czytaliśmy fragmenty utworów Mickiewicza, by poczuć ducha epoki, w której tworzył.

W drodze powrotnej udaliśmy się do punktu widokowego, z którego podziwialiśmy panoramę SZWAJCARII ŻERKOWSKIEJ. Tam po zorientowaniu map za pomocą kompasów odszukaliśmy miejscowości oraz trzy rezerwaty wymienione w materiale źródłowym pochodzącym z opracowania 123 razy Wielkopolska dotyczącym dawnych puszcz. Rezerwat „Dwunastak”, rezerwat „Czeszewo” oraz rezerwat „Lutynia” są najciekawszymi fragmentami Żerkowsko – Czeszewskiego Parku Krajobrazowego. Na mapie zlokalizowaliśmy trzy przeprawy promowe przez rzekę Wartę. Ostatecznie wybraliśmy przeprawę promową w Dębnie. Korzystając z map obliczyliśmy wysokość względną od podnóża do szczytu Łysej Góry.