W PRZEDDZIEŃ GÓRNICZEGO ŚWIĘTA – BARBÓRKI

W przeddzień Górniczego Święta – Barbórki uczniowie klasy pierwszej oraz klas drugich uczestniczyli w niezwykle ciekawym, o charakterze edukacyjnym, spotkaniu z górnikami: p. Wojciechem Guzikiem (kierownik zmiany) oraz p. Wojciechem Kurnatowskim (monter maszyn i urządzeń) z Kopalni Gazu Ziemnego KALEJE.

W czasie interesującego przekazu ustnego, połączonego z prezentacją multimedialną, dzieci poznały bogactwa wnętrza Ziemi (węgiel kamienny, sól kamienna, gaz i ropa naftowa), metody ich poszukiwań oraz sposoby eksploatacji. Zapamiętały, że gaz ziemny jest najbardziej ekologicznym paliwem.

Niezwykłe emocje wzbudziły mundury górników, czako górnicze oraz obowiązujące cztery kolory pióropuszy: zielony, biały, czarny i czerwony. Ten ostatni przeznaczony jest dla członków orkiestry górniczej. Ciekawostką jest fakt, iż pióropusze wykonane są z kogucich piór. Mali słuchacze poznali również symbole godła górniczego.

Na zakończenie tego spotkania, dzieci otrzymały tekturowe czapki górnicze, kolorowankę oraz pyszne cukierki. Oczywiście najwięcej emocji i radości wzbudziły czapki, w których uczestnicy spotkania wraz z przemiłymi gośćmi zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie.