Śladami A. Mickiewicza

ŚLADAMI ADAMA MICKIEWICZA

Dnia 25 października 2016 r. uczniowie klas I – III gimnazjum pojechali do Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie na lekcję muzealną oraz do Żerkowsko – Czeszewskiego Parku Krajobrazowego.Czy wiesz, kim była niespełniona miłość Adama Mickiewicza? Jak wieszcz tłumaczył swój koszmarny charakter pisma? Jakie były skutki jego arachnofobii? Dlaczego nie lubił dzieci? Co robił podczas pobytu w Wielkopolsce? Kim były pierwowzory postaci z „Pana Tadeusza”?

Gimnazjaliści z Pigłowic już to wiedzą i każdemu mogą polecić wizytę w Śmiełowie!Podczas lekcji muzealnej dowiedzieliśmy się dużo o życiu i twórczości naszego wybitnego romantyka. Korzystając z materiałów zgromadzonych w ekspozycji wypełniliśmy test, który sprawdził, jak wiele zapamiętaliśmy. Wypadliśmy świetnie, za co zebraliśmy pochwały od naszej pani przewodnik. Następnie zwiedziliśmy cały pałac, podziwiając piękne, klasycystyczne wnętrza i słuchając opowieści o życiu właścicieli Śmiełowa.

W drodze powrotnej udaliśmy się do punktu widokowego, z którego podziwialiśmy panoramę SZWAJCARII ŻERKOWSKIEJ. Tam po zorientowaniu map za pomocą kompasów odszukaliśmy miejscowości oraz trzy rezerwaty wymienione w materiale źródłowym pochodzącym z opracowania 123 razy Wielkopolska dotyczącym dawnych puszcz. Rezerwat „Dwunastak”, rezerwat „Czeszewo” oraz rezerwat „Lutynia” są najciekawszymi fragmentami Żerkowsko – Czeszewskiego Parku Krajobrazowego. Na mapie zlokalizowaliśmy trzy przeprawy promowe przez rzekę Wartę. Ostatecznie wybraliśmy przeprawę promową w Dębnie. Korzystając z map obliczyliśmy wysokość względną od podnóża do szczytu Łysej Góry.