Polska złota jesień

W „towarzystwie” złotej polskiej jesieni.

W piękny, słoneczny poranek dnia 17 października 2017 roku, uczniowie klas I – III udali się na wycieczkę przyrodniczą do Zaniemyśla i Doliwca Leśnego.

Po przyjeździe do Zaniemyśla, dzieci udały się na przystań, by przeprawić się promem po jeziorze Raczyńskim i znaleźć się w urokliwym miejscu, czyli na wyspie Edwarda. Atrakcyjna dla dzieci przeprawa promem, a następnie pobyt na wyspie pozwoliły im obserwować i zachwycać się wspaniałą przyrodą, skąpaną w ciepłych promieniach słońca złotej polskiej jesieni. Wolno opadające i tańczące w powietrzu, w kolorach złota i miedzi liście, stanowiły naprawdę czarujący widok. Szczególny podziw wzbudziły potężne dęby, z których 17 uznano za pomniki przyrody. W pobliżu tzw. Domku Szwajcarskiego, zbudowanego przez E. Raczyńskiego, ujrzały niezwykły okaz dębu o trzech pniach i obwodzie około 700 cm. W tych pięknych okolicznościach natury, dzieci dowiedziały się kilku ciekawostek historycznych dotyczących życia i działalności społecznej hr. Edwarda Raczyńskiego, dawnego właściciela wyspy. Między innymi usłyszały, że coroczna tradycja organizowania na jeziorze słynnych „zaniemyskich bitew morskich” została zapoczątkowana przez E. Raczyńskiego, który interesując się sztuką wojenną, podróżami i marynarką, zbudował na wodach jeziora „flotę wojenną” i ku uciesze swych gości oraz okolicznych mieszkańców organizował widowiskowe „bitwy morskie”.

Punktem kulminacyjnym było dotarcie do pomnikowego dębu, który zwany jest: „Królewskim”, „Piastowskim”, „Pradziadkiem” lub „Dziadziusiem”. Ten okazały dąb jest jednym z najgrubszych w Polsce, o obwodzie ok. 810 cm i wysokości 25 m. Oczywiście na jego tle zostało wykonane pamiątkowe zdjęcie.

W doskonałych humorach, przesiąknięci cudownym zapachem lasu i znakomicie dotlenieni mali turyści wrócili do szkoły.