19.03.2012 Wycieczka do Giecza

WYCIECZKA DO GIECZA

 W dniu 19 marca 2012 r. dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I-IV szkoły podstawowej wybrały się na wycieczkę autokarową do Giecza. Opiekę nad uczestnikami wycieczki sprawowały panie: Małgorzata Padarz, Katarzyna Raburska, Malwina Szymkowiak oraz Magdalena Wieland. Naszym głównym przystankiem na szlaku piastowskim był gród, a raczej jego pozostałości. Zapraszamy do przeczytania relacji z wycieczki i obejrzenia zdjęć.

Giecz, dziś niewielka wioska, przed tysiącem lat zaliczany był do ważnych ośrodków ówczesnego państwa polskiego. I jako taki stał się celem niszczycielskiego ataku wojów księcia Brzetysława w 1038 r. Później była tu kasztelania. Ostateczny upadek Giecza nastąpił po najeździe krzyżackim w 1331 r. W miejscu grodu znajduje się Rezerwat Archeologiczny "Gród Piastowski" (oddział Muzeum Pierwszych Piastów). Na jego terenie, który wyznaczają wały (niegdyś był tu półwysep na nieistniejącym już jeziorze), zachowały się relikty nigdy nieukończonego książęcego palatium o czterech pomieszczeniach wraz z przylegającą rotundą. Niemal na miejscu dawnej świątyni grodowej (widać jej odsłonięte fundamenty) można oglądać drewniany kościół św. Jana Chrzciciela i Matki Boskiej Pocieszenia z 1717 r. z węższym prezbiterium oraz drewnianym zegarem słonecznym na ścianie południowej. Na ustawionej na wałach dzwonnicy wisi zegar z 1515 r. Część rezerwatu stanowi niewielkie muzeum, gdzie mogliśmy obejrzeć wystawę, która dokumentuje historię grodu oraz eksponuje fragment wykopalisk dostarczających nowych informacji o początkach państwa Piastów. Groblą nad bagnistymi łąkami można dojść do położonego na terenie dawnej osady targowej romańskiego kościoła Wniebowzięcia NMP.

Wycieczkę uważamy za udaną. Ważne jest to, żeby poczuć historię, ponieważ zwiedzanie takich miejsc jak Giecz jest bez wątpienia istotne dla kształtowania naszej państwowości.