Rok szkolny 2021/2022

W niniejszej zakładce przedstawiamy Państwu wszystkie ważniejsze uroczystości i wydarzenia, które miały miejsce w naszej szkole lub były z nią związane, w roku szkolnym 2021/2022. Z informacjami dotyczącymi wydarzenia zapoznają się Państwo po wybraniu fotografii lub jego opisu. Mogą Państwo również obejrzeć galerię zdjęć związaną z tym wydarzeniem.

WYCIECZKA DO WARSZAWY #poznajpolske

W dniach 20-22 czerwca uczniowie kl. IV- VI Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Pigłowicach uczestniczyli w trzydniowej wycieczce do Warszawy w ramach programu #poznajpolske

PoznajPolske logo

Dzień pierwszy - 20.06.2022 r.

Cmentarz Powązkowski - najstarszy i najbardziej znany katolicki cmentarz Warszawy założony w 1790 roku, według projektu Dominika Merliniego – nadwornego architekta króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Od czasów powstania pochowanych zostało na nim milion osób, w tym wielu znanych i zasłużonych Polaków. Znajdziemy tam groby wielu wybitnych pisarzy, artystów, uczonych, polityków, lekarzy, przedsiębiorców i działaczy społecznych. To z myślą o nich w latach międzywojennych utworzono Aleję Zasłużonych.

Trakt Królewski w Warszawie – niegdyś wiodący ze Starego Miasta w kierunku południowym szlak komunikacyjny; obecnie ciąg ulic w Warszawie, przy którym znajduje się szereg zabytkowych budowli. Zaczyna się na placu Zamkowym biegnie Krakowskim Przedmieściem, Alejami Ujazdowskimi, ulicami Belwederską i Sobieskiego do Wilanowa.

Dzień drugi - 21.06.2022 r.

Centrum Nauki Kopernik w Warszawie – centrum nauki znajdujące się przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20 w Warszawie, którego celem jest rozwijanie nauki, współpraca z naukowcami i nauczycielami, a według misji instytucji także: inspirowanie do obserwacji, doświadczania, zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi.

Biblioteka Uniwersytecka – powstała wraz z utworzonym w 1816 r. Królewskim Uniwersytetem Warszawskim. Początkowo była organizacyjnie związana z uczelnią, od marca 1818 r. została usamodzielniona i zyskała charakter biblioteki publicznej. Jej pierwszym dyrektorem został wybitny leksykograf Samuel Bogumił Linde, a podbibliotekarzem (czyli zastępcą dyrektora) był Joachim Lelewel.

Dzień trzeci - 24.11.2021 r.

Belweder. Teren, na którym znajduje się obecny Belweder, jest położony na najwyższym (ok. 25 m), środkowym odcinku skarpy warszawskiej. W średniowieczu należał on do książąt mazowieckich, którzy ofiarowali go zakonowi augustianów przy kościele św. Marcina. Prawdopodobnie tam od 1533 znajdowała się zbudowana na planie kwadratu willa królowej Bony.

Łazienki Królewskie – zespół pałacowo-ogrodowy w Warszawie założony w XVIII wieku przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. Nazwa pochodzi od barokowego pawilonu Łaźni, wzniesionego w latach 80.